Argentina

Exotická i romantická Argentina ležící v Jižní Americe Vás ohromí zajímavou historií, kulturou, ale hlavně nespočtem přírodních scenérií, které se nesmazatelně vryjí do paměti. Sněhem pokryté vrcholky And, husté deštné pralesy, třpytivá jezera, úchvatné vodopády, ledovcem pokrytá Patagonie a nekonečné pampy, které pokrývají většinu území – to vše je země s tepajícím klenotem uprostřed – hlavním městem Buenos Aires. Zatančete si tango nebo zajděte na fotbalový zápas – žhnoucí země divoké krásy čeká právě na Vás.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Geografie
Přesným názvem Argentinská republika s hlavním městem Buenos Aires leží částí na jihu Jižní Ameriky, částí na území Antarktidy. Sousedí s Bolívií, Paraguayí, Brazílií, Uruguayí a Chile. Je druhou největší zemí Latinské Ameriky, hned po Brazílii. Na východní straně je omývána Atlantským oceánem. Jméno země bylo odvozeno od latinského argentum — stříbro, protože když se první Evropané, ztroskotanci z nezdařené expedice vedené Juanem Díazem de la Solis, setkali s domorodými obyvateli, dostali od nich darem předměty vyrobené ze stříbra. Hlavními a významnými řekami jsou Paraná,Colorado a Río de la Plata. Pomyslnou páteří Argentiny je pohoří And, kde se nalézá i nejvyšší hora Aconcaqua. Najdeme zde rozsáhlé planiny (tzv. pampas), kde se skvěle daří zemědělství, zalesněná území, malebná údolí řek i divoká rozeklaná pohoří. Na hranicích mezi Argentinou a Brazílií se nacházejí nádherné vodopády Cataratas del Iguazú, které jsou chráněny tropickým deštným pralesem. Jižně od řeky Colorado se rozkládají rozlehlé kamenité pastviny meset, které jsou z velké části tvořeny polopouští a kde po celý rok vanou silné větry.

Počasí
Rozmanitost země je dána i přítomností všech klimatických pásů. Mezi horkým a suchým severem a subarktickou Ohňovou zemí se objevují velké teplotní rozdíly. Ve středu pak vládne subtropické podnebí. Pozor je však potřeba dávat na zrádnost a proměnlivost počasí, extrémní rozdíly teplot se vyskytují např. v Andách. Díky vysokým horám se většina srážek ze západu vyprší na území Chile, zhruba dvě třetiny Argentiny tak leží ve srážkovém stínu a jsou poměrně suché. Dostatek vláhy pak je hlavně na východě území, kde se daří zemědělství. Ideální dobou k návštěvě země je tamní jaro (říjen-listopad) a začátek podzimu (březen).

Historie
Do doby příchodů Evropanů žili na území Argentiny významné kmeny, které nevytvářely jednotný státní subjekt. V 15.století obsadili část země Inkové. Roku 1516 přistáli na argentinském území Španělé, kteří krvavě potlačili prvotní odpor původních obyvatel (Arakuánců a Patagonců) a ovládli zemi. Během staletí se původní obyvatelé domáhali samostatnosti a využili oslabení Španělska – roku 1776 bylo zřízeno místokrálovství Rio de Plata, které zahrnovalo území Argentiny, Bolívie, Paragauaye a Uruguaye, roku 1816 pak vzniká samostatný a nezávislý stát v čele s diktátorem Juanem Manuelem de Rosas. Roku 1819 se Argentina stala federativním státem a roku 1880 pak byla připojena Patagonie. Po hospodářské krizi ve 20.letech 20.století následuje hospodářský i kulturní úpadek, kterého využil Juan Domino Perón, který sympatizoval s fašismem. Jeho politika se vyznačovala znárodňováním, antiklerikalismem a snahou o zlepšení postavení dělníků. Jeho vláda trvala až do roku 1958, přičemž poslední 3 roky vládl kvůli sílícím bouřím odporu z exilu. Následně se Argentina musela vyrovnat s politickou krizí, násilnými puči a teroristickými akcemi. Vládu vojenské diktatury provázela tzv. špinavá válka proti všem odpůrcům režimu, která byla charakteristická brutální represí a mizením tisíce občanů. V této době se vojenská junta zapojila také do války o Falkandy, kterou ale roku 1982 vyhrála Velká Británie. I tato prohra Argentiny uspíšila pád vojenské vlády. Roku 1983 je obnovena demokracie, během které se vyplavují na světlo mnohé brutální a odporné taktiky vojenské vlády. Až dodnes probíhají procesy s hlavními představiteli vojenského režimu.

Populace
Celkem se počet obyvatel Argentiny odhaduje kolem 40 milionů, přičemž v hlavním městě Buenos Aires žijí asi 3 miliony lidí.
Z původních obyvatel zbyla dnes v Argentině jen mizivá část, protože většina byla v podstatě téměř vyhubena kolonizátory. 85% Argentinců je původem z Evropy (především ze Španělska, Německa, Francie a Itálie). Mírná imigrační politika způsobila, že v první polovině 20.století se Argentina stala velmi lákavým místem k životu, po USA s největším počtem evropských přistěhovalců. Významný podíl obyvatel tvoří i Asiaté (Japonci a Korejci).
Jedním ze symbolů země byli v dřívějších dobách gaučové – míšenci bělochů, Indiánů a černochů, kteří žili kočovným, nezkrotným životem. Živili se zejména krocením koní, později jako honáci dobytka. Tito odvážní, otužilí a hrdí kočovníci neuznávali žádné zákony zvenčí, vytvořili si vlastní lidovou slovesnost i svá vlastní pravidla. Jejich cílem nebyl usedlý život a založení rodiny, nýbrž svoboda a volnost. Často skvěle hrávali na kytaru, házeli noži nebo lasem. Postupně byli zapojeni jako nájemné síly na plantážích, avšak dodnes jsou v Argentině živé historky vyprávějící o těchto svobodných mužích a ženách. Zbytky této kultury se dají spatřit při tradičním svátku gauchos kolem 6.prosince.

Jazyk
Úředním jazykem je španělština, lidé mluví latinskoamerickou formou španělštiny. V hotelích a turistických centrech se běžně domluvíte anglicky, někdy také francouzsky a německy. V některých provinciích ještě dodnes můžete zaslechnout hovořit lidi původním jazykem Indiánů.

Ekonomika
Argentina je zemědělsko-průmyslovou zemí. Je hrdá na své bohaté zásoby nerostných surovin, kam patří stříbro, zinek, olovo, uran nebo měď, také ale zemní plyn, který se těží hlavně u pobřeží Patagonie a v podhůří And. Mezi důležitá odvětví průmyslu patří potravinářství (výroba piva, cukrovinek, mlékárenských výrobků), textilní průmysl se zpracováním domácí vlny a bavlny, dále automobilový a chemický průmysl. Významné je také zemědělství na plošinách pampas, kde se pěstuje pšenice, kukuřice, sójové boby, slunečnicové semeno, rýže, ječmen, cukrová třtina, len, podzemnice olejná, bavlna a tabák. V suchých oblastech pod horami And se díky zavlažovacímu systému pěstuje zelenina, ovoce (hlavně vinné réva), černý čaj a yerba maté - listy cesminy paraguayské, která tvoří základ argentinského národního nápoje. Významný je také chov dobytka, produkce masa a rybolov. Svoji roli hraje také cestovní ruch, který nejvíce kvete u vodopádů Iguazú, v Cordobě, na pobřeží Atlantiku a v Andách, kam turisté přijíždějí za zimními radovánkami.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Vízum
Od roku 2000 nemusí mít turisté cestující do země za účelem turistiky (do maxima 90 dnů) vízum. Postačí cestovní pas v bezvadném stavu platný minimálně 6 měsíců po návratu. Při vstupu je někdy požadováno prokázání dostatečných finančních prostředků na dobu pobytu v zemi, což činí asi 50 USD na den (může být splněno předložením mezinárodně uznávané platební karty) a zpáteční letenka.
Při výjezdu ze země je třeba počítat s placením tzv. letištního poplatku (cca 18USD), který je vybírán u zvláštní přepážky (Tasa de Embarque) od všech cestujících. Bez potvrzení o zaplacení tohoto poplatku nebude cestujícímu dovoleno odletět ze země.

Clo
Při příjezdu do Argentiny musíte vyplnit celní prohlášení, běžné jsou namátkové kontroly.
Zakázán a přísně kontrolován je dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso a masné výrobky apod.), dovážet se smí konzervované potraviny nebo suché potraviny “v prášku”. Z Argentiny lze vyvézt v hotovosti maximálně částku 10.000 USD, přičemž kontroly jsou nekompromisní. Zejména na hranicích mezi Argentinou a Paraguayí, kde kvete černý obchod, se doporučuje celně deklarovat dražší fotoaparáty, notebooky a jiné elektronické přístroje; při nákupu tohoto zboží ve free shopech si schovejte fakturu. Nenakupujte argentinské vakuově balené hovězí maso, které se ve free schopech hojně nabízí – dovoz do EU je v této formě zakázán a nákupy vám budou při příletu do Evropy obyčejně zabaveny.
I v Argentině platí omezení dovozu a vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků. Bez cla lze dovážet 2 l alkoholických nápojů, 600 cigaret, 50 doutníků, potraviny do 5 kg, parfémy, toaletní vody do 200 ml a dále zboží, jehož cena nepřesahuje 200 USD a jež nelze zahrnout do osobního zavazadla. Je zakázáno převážet výbušniny, hořlaviny, omamné látky, střelné zbraně bez povolení a pornografický materiál. Při dovážení zvířat je vyžadováno potvrzení od veterináře s ověřeným překladem do španělského jazyka.

Časový posun
V Argentině je o 4 hodiny méně než v ČR (při letním čase se jedná o – 5 hodin).

Peníze
Oficiální měnou je argentinské peso, které se dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotě: 100, 50, 20, 10, 2 a 5 pesos, mince v hodnotě 1, 2 a 5 pesos a 1, 2, 10, 25 a 50 centavos – haléřů. upřednostňována je platba hotovostí, která vyjde o 5-10% levněji.

Kreditní karty
Nejběžnější kreditní karty jsou: American Express, Visa, Diners a Master. Bankomaty fungují bez problémů, instrukce jsou ve španělštině i v angličtině, občas se ale stává, že není k dispozici dostatek hotovosti. V Buenos Aires můžete z bankomatu vybrat i americké dolary. Při výběru peněz si dávejte pozor na své okolí, výjimkou nejsou přepadení právě u výběru peněz.

Banky
Banky jsou ve všední dny otevřeny od 10.00 – 15.00, v sobotu a neděli mají všechny banky i úřady zavřeno.

Směnárny
Směnárny pracují nejčastěji s měnou v dolarech, ale pokud budete mít eura, také to nebude problém. Nejméně příznivý kurs je na letišti, výhodnější mají směnárny na hlavní třídě v centru města.

Oblečení
Záleží samozřejmě na tom, jak budete trávit čas na dovolené. Na poznávací zájezd byste měli mít příjemné a pohodlné oblečení nejlépe z přírodních materiálů. Při cestách do Patagonie počítejte se studeným a větrným počasím. V severních oblastech, kde se může vyskytovat horečka dengue, je nutné mít repelent a vhodné oblečení. Jistě nezapomeňte na dlouhé kalhoty, kvalitní nepromokavou bundu, teplý svetr, šátek a pokrývku hlavy. Obuv by měla být turistická, na přezutí pak pevnější sandály. Nezapomeňte ani na opalovací krém, sluneční brýle či dalekohled, který se jistě bude hodit. Pokud jedete spíše na pláž a do hotelů, nezapomeňte na vhodné oblečení, při návštěvě společenských párty, koncertů a divadla je nutné mít společenský oblek.

Zdravotní péče
Před cestou do Argentiny je velmi vhodné sjednat si cestovní pojištění. Platební karty ani šeky akceptovány nejsou, platí se v hotovosti. Obecně platí, že pokud nebudete podnikat dobrodružnou cestu, je riziko jakékoli nákazy minimální. Není povinně vyžadováno žádné očkování, některé oblasti země (severní a severovýchodní lesnaté oblasti) však jsou ohroženy výskytem žluté zimnice a proto se doporučuje očkování. Z dalších očkování je doporučeno i očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, tetanu, záškrtu a vzteklině.

Bezpečnost
Argentina platí za jednu z nejbezpečnějších zemí Jižní Ameriky, přesto byste měli dbát základních bezpečnostních opatření. Nechávejte cenné věci v hotelovém trezoru, nenoste celý obnos na jednom, viditelném místě, dávejte si pozor na své osobní věci. V noci zejména Buenos Aires žije bohatým nočním životem, na ulicích je poměrně bezpečno, ale nikdy nechoďte opuštěnými, neznámými místy sami (to platí hlavně pro chudinské čtvrti a odlehlá předměstí). Pozor také při výběru z bankomatů a kapsáře při velkých tlačenicích.

Elektřina
Napětí v místní síti je 220V, v některých oblastech fungují evropské zástrčky, avšak pro jistotu se informujte o konkrétním hotelu a případně přibalte adaptér.

SPORT A AKTIVITY

Oblíbené sporty
Národním sportem Argentiny je tzv. pato, kdy hráči sedí na koňských hřbetech a kombinují prvky póla a basketbalu. Velmi oblíbený je také fotbal (Argentina je členem Mezinárodní fotbalové organizace FIFA), box a basketbal.

Pláže a koupání
Přestože Argentina není klasickou koupací destinací, má množství zajímavých míst zejména na východním pobřeží mezi Buenos Aires a Bahía Blanca – teplota Atlantského oceánu se zde v létě pohybuje kolem 20°C. Vydejte se do Mar de Ajo, Mar del Plata, luxusní destinace Pinamar nebo u mladých lidí oblíbené Villa Veselo. Téměř nedotčené přírodní pláže bez rozvinuté turistické infrastruktury se nacházejí v Pehuén Có poblíž Bahia Blanca. Chladivým zážitkem je jistě koupání v ledových vodách největšího argentinského jezera Lago Argentino.

Golf
Golfová hřiště se nacházejí téměř v každé provincii Argentiny. Nejoblíbenější golfová hřiště jsou v Buenos Aires, vyzkoušejte hru na18-ti jamkovém hřišti Argentino Golf Club (prvním argentinském hřišti, které bylo založeno rodilými obyvateli), dále na nejprestižnějším hřišti Argentiny Olivos Golf Clubu, jehož historie se datuje až do roku 1926, nebo naopak poměrně novém hřišti z roku 2007 Estancias Golf Club, které je díky vodním bunkrům a zvlněným fairwayím ideální pro strategickou hru.

Turistika
Argentina je ideální destinací pro turistiku a vysokohorskou turistiku. Horolezectví a výstupy na obtížné vrcholy se však doporučují jen velmi zdatným a zkušeným, protože zvraty počasí jsou v horách skutečně zrádné. Země je protkána sítí turistických cest, záleží jen na Vaší kondičce a náladě. Na horských stezkách se čas od času vyskytují horské chatky, kde je možné přespat a občerstvit se.
Poznejte přírodu argentinských národních parků jako je Nahuel Huapi na hranicích s Chile, jehož dominantou je vyhaslá sopka Cerro Trobador. Členitá krajina se pyšní horskými štíty, ledovci, horskými říčkami, jezery, vodopády i lesy. Velkým zážitkem bude jistě také návštěva Los Glaciares v oblasti Patagonie, kde je ledem pokryto více než 30 % území. Je možno se zde plavit na katamaránu k ledovcům Upsala, Spegazzini a Perito Moreno. Obecně celá Patagonie je v současné době oblíbenou destinací pro svoji nedotčenost a originalitu.

Cykloturistika
Argentina nabízí zajímavou krajinu a zážitky nejen pro zkušené, ale i pro méně zdatné cyklisty. Horské vesničky And nebo malebná údolí, neproniknutelné pralesy, rozkvetlé voňavé louky i divoké dravé řeky, to všechno je Argentina. Na cestě přijdou vhod skvělé argentinské pochoutky, jejichž základ tvoří řádně propečené maso.Rafting
Pro milovníky dobrodružství je připraveno sjíždění divokých horských řek na raftu. Tuto zábavu organizuje mnoho spolčeností, např. v oblasti řeky Paraná.

Rybolov
Pro klidnější povahy je ideální rybolov v krásně blyštivých jezerech And nebo velkých řekách. Budete potřebovat povolení, rybářské náčiní je možné zapůjčit na místě. Nejoblíbenějšími úlovky jsou lososi a pstruzi.

Zimní sporty
Díky Andám budou v Argentině spokojeni i milovníci zimních radovánek, a to v době, kdy na severní polokouli vrcholí léto. Zimní sporty mají v této zemi dlouho tradici – zasloužili se o to hlavně němečtí, švýcarští a rakouští přistěhovalci na počátku 20.století. Nejstarším a možná i nejznámějším horským střediskem v Jižní Americe je argentinský San Carlos de Bariloche. Okolní příroda patří do Národního parku Nahuel Huapi.

Tango
Nostalgické a melancholické tango vzešlo z chudých přístavních čtvrtí, kde se scházeli námořníci a chudí italští přistěhovalci. Proto také často vypráví o zklamaných nadějích, nenaplněné lásce či osamělosti. Postupem času se tango stalo tancem salonů. Autentickou atmosféru se sklenkou dobrého vína nebo argentinské pálenky zakuste na vlastní kůži v jednom z typických tangobarů, kterých je ve větších městě dostatek.

Kuchyně
V argentinské kuchyni můžeme najít italské vlivy, oblíbená je čínská kuchyně. Místní specialitou jsou pstruzi, nejoblíbenější je hovězí maso, na které si Argentinci potrpí. Základní úpravou jídel je grilování. Den se skládá z lehké snídaně, vydatného oběda a hlavně večeře, která se nepodává dříve než před 21.hodinou. Ochutnejte asado, což je grilované maso s omáčkou chimichurri (vyrábí se z rajčat, paprik, cibule a česneku, je ochucená petrželí, olivovým olejem, octem a orgánem) či matambre – masový závitek. Zajímavý je také carbonada – hovězí steak na rýži, sladkých bramborách, s rozmačkanými jablky a meruňkami. V Argentině se jako desert podává ovocný talíř, nezapomeňte na skvělou zmrzlinu. Oblíbenou pochoutkou je i zavařenina, která se vyrábí z bobulí keře rostoucího v Patagonii - jmenuje se Calafate. Jedno z každodenních potěšení argentinského života jsou tzv. facturas - jedná se o malé zákusky pokryté třtinovým cukrem Tradičním nápojem je yerba maté s plátkem citronu. Z alkoholických nápojů se pije pivo (nejznámější značkou je Quilmes a Bieckert), víno (nejlepší z oblastí Mendoza, San Juan, La Rioja a Salta), whisky a džin. Za ochutnání stojí i Chicha, indiánský nápoj z kukuřičné mouky kvašený v terakotovém hrnci. Populárním argentinským nealkoholickým nápojem je silná káva, která se popíjí během celého dne.

Nakupování, suvenýry
V Buenos Aires nakupte luxusní kožené zboží nebo mnoho originálních kousků na tradičních trzích konaných na náměstí každou neděli. Ve čtvrti La Boca se zase koná trh s uměleckými předměty.
Jako suvenýr se nejčastěji prodávají výrobky ze dřeva či z kamene s indiánskou tematikou, dále ponča, šátky, slámové klobouky, vlněné výrobky, šperky nebo hudební nástroje. Skvělá je také patagonská čokoláda.

OBLASTI, REGIONY

Severozápad
Hornatá oblast s dlouhými hřebeny velkými sopkami a nádhernými údolími, která byla domovem prvních obyvatel Argentiny Vás okouzlí. Dodnes zde přetrvávají tradice ovlivněné indiánskými zvyky.

Severovýchod
V této oblasti najdete světoznámé vodopády Iguaçú, které představují největší systém vodopádů na světě. Voda se řítí přes okraj lávové plošiny z výšky kolem 70 metrů. Tyto nádherné divy přírody, které byly spolu s dvěma přilehlými parky zařazeny na seznam UNESCO, můžete obdivovat ze speciálních lávek a můstků. Významný je na severovýchodě Argentiny také národní park El Palmar, který měl za cíl ochraňovat jedny z posledních palem kmene de Yatay staré více než 800 let. Najdeme zde také ruiny staveb po jezuitských misiích.

Západ (Cuyo)
Region s nejvyšší horou Aconcagua, skvělými lyžařskými centry a hlavní výrobou argentinského vína (rozpouštějící se sníh dodává vinicím potřebnou vláhu). Vyznavači lyží, snowboardingu, raftingu, horolezectví a turistiky zde budou přímo nadšeni.

Pampeana
Oblast nekonečných rovinatých pamp, kde se produkuje to nejlepší maso na světě. Právě zde si užijete nejvíce kulturního i sportovního vyžití – vyjížďky na koních, trekking, horolezectví, sportovní rybaření na řece Paraná nebo lovecké možnosti. Patří sem i hlavní město Argentiny Buenos Aires se svojí strhující historií, významnými památkami i osobitou atmosférou. Architektonická tvář města je velmi různorodá, najdete tady jižanský koloniální styl, křiklavé francouzské baroko i mnoho dalších stylů. Nejlepší místo na setkání i odpočinek jsou kavárny, kterých je ve městě nespočet a představují hlavní společenská centra města, podobně jako v Paříži.

Jih (Patagonie)
Toto rozsáhlé území na jihu Argentiny nastavuje návštěvníkům svoji drsnou tvář, za kterou se ale skrývá čirá krása a nespoutanost. Krajinu charakterizuje poměrně nepříjemné, nevyzpytatelné klima, opuštěné pustiny bičované neúprosným větrem a ledovce, které dosahují místy až k mořské hladině. Nejjižněji leží Magalhaesův průliv a ostrov Ohňová Země. Žijí zde hlodavci, divoké lamy, nandu, jeleni, puma, rozšířeno je také hodně druhů brouků a divoká stáda koňů a skotu, které byly přivezeny z Evropy. Pokud se chcete podívat skutečně na „konec světa, Patagonie je tu pro Vás.

14. Březen, 2013