Golf na Novém Zélandu

Nový Zéland je ráj golfistů s více než 400 veřejnými a privátními hřišti, zahrnující také mnoho profesionálních hřišť, které se řadí mezi nejlepší na světě. To je největší počet hřišťna osobu na světě. Skotsko má např. 543 hřišť na něco málo přes 5 milionů obyvatel. Řada golfových zážitků je spojená s dechberoucím výhledem, lázeňskými aktivitami, pobytem v nových luxusních resortech a možností zahrát si na profesionálním hřišti.
Protože je Nový Zéland malá země s velkým počtem golfových hřišť, tak na golf nebudete nikdy muset absolvovat delší cestu než 45 min. Ve většině případů to bude i podstatně méně. Většina klubů na Novém Zélandu dovoluje hrát amatérským hráčům v pracovní dny i o víkendu. Rezervační systém je většinou řízený klubem, který vám nabídne pro rezervaci výběr z několika tee times.

Golf na Novém Zélandu je cenově velice příznivý. Green fees na veřejných hřištích začínají na neuvěřitelně nízké ceně 10 NZD a na některých nejlepších hřištích v zemi se dostanete i pod 100 NZD. Národní průměr pro nečleny některého z klubů je 24 NZD a pro členy 18 NZD. Jsou zde ale také golfové resorty, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších hráčů. Záleží na vašem rozpočtu, Nový Zéland splní jakékoliv vaše požadavky.
Větší kluby půjčují trundlery, hole i vozíky. Golfová hřiště jsou obvykle 5 600 až 6 600 metrů dlouhá, s parem pro muže 71 nebo 72 a 73 nebo 74 pro ženy.
Dress code se liší podle typu a velikosti hřiště, neformální oblečení se akceptuje pouze u veřejných hřišť. Golfové šortky s vysokými ponožkami se mohou nosit na většině hřišť, ale kalhoty a košile jsou pravidlem. Fotbalové nebo tenisové šortky, tracková obuv, triko a džíny všeobecně nejsou povoleny. Pravidla oblékání se mění klub od klubu. Platí, že by si každý návštěvník měl předem zjistit, jaké jsou speciální požadavky daného klubu nebo hřiště.

Některá Mistrovská hřiště na Novém Zélandu:

Kauri Cliffs na Severním ostrově v sobě spojuje jeden z nejobtížnějších terénů, který zde můžete najít, s jedinečným výhledem na Bay of Islands. Pouze 45 min jízdy vzdálené hřiště Waitangi nabízí ne příliš náročný test vaší golfové zdatnosti, avšak na výhled odtud niky nezapomenete.
Pokud zůstanete v Aucklandu, můžete využít hřiště Farmosa a Gulf Harbour, obě nedávno hostila prestižní události, nebo více tradiční novozélandské resorty Titirangi, Ramuera a The Grange.

Centrální část Severního ostrova nabízí mnoho možností. Rotorua je jedno z nejpopulárnějších turistických míst s mnoha atrakcemi, což zahrnuje i Rotorua Golf Club, více znám pod názvem Arikikapakapa. Na Novém Zélandu vyvěrá mnoho bahenních sopek a termálních pramenů a právě termální ezírka jsou součástí i tohoto hřiště, takže pokud nechcete „utopit“ míčky v bahně, měli byste správně mířit na jamku.
Bezmála hodinu jízdy od města Rotorua můžete navštívit Mount Maunganui Golf Club a kochat se nádherným výhledem na mořský příboj a bílý písek rozprostírající se na míle daleko. Můžete jet také do nedalekého města Taupo a zahrát hřiště Centennial Course v Tampo Golf Clubu nebo Wairakei International, které patří mezi nejlepší. Záliv Hawkes na východním pobřeží nabízí kvalitní hřiště ve městech Napier a Hastings a nově otevřený resort najdete v Cape Kidnappers, kam by se měl bez pochyby podívat každý návštěvník. Po hře golfu v krásném prostředí zde můžete navštívit i některou z mnoha vinic, které dělají tuto oblast výjimečnou.

Ve spodní části Severního ostrova zažijete nevšední golfový zážitek. Hřiště Paraparaumu Links hostilo 10 turnajů New Zealand Open Championship, z čehož toho posledního se zúčastnila i golfová legenda Tiger Woods. Podle časopisu Golf Digest je toto hřiště zárukou kvality a po mnoho let se umisťuje mezi top 100 hřišti na světě.
Další golfové příležitosti nabízí Ngamotu Golf Club v New Plymouthu, Belmont v Wanganui a Manawatu Golf Club v Palmerston North - všechna 3 hřiště hostila New Zealand Open.

Většina měst na Jižním ostrově disponuje alespoň jedním golfovým hřištěm, ale pokud jde o Christchurch nebo Queenstown, máte zde nespočet možností. Všechny kluby se těší na všechny návštěvníky a dostane se vám zde opravdu přátelského přijetí. Můžete si vyzkoušet hřiště Terrace Down, Russel Golf Club, kde se konalo mnoho významných turnajů, nebo nový resort v Clearwoteru, který leží pouze pár minut jízdy od letiště.
Ve městě Queenstown si užijete velkolepý výhled na Mountain Range a můžete si zahrát v Queenstown Golf Clubu nebo resortu Millbrook, které vytvořil designér sir Bob Charles. Nedaleko odtud můžete vyzkoušet hřiště Wanaka, Alexandra nebo Central Otago v Cromwellu.

V závislosti na délce vašeho pobytu a typu a obtížnosti hřišť, které vyhledáváte, máte možnost navštívit i mnoho dalších atraktivit, které Nový Zéland nabízí.
Věřte, že se do této země zamilujete a budete se chtít vrátit a pokračovat v cestě za poznáváním této světové golfové destinace.

Seznam a ceník veškerých hřišť patřících do novozélandské golfové asociace můžete najít na: www.nzga.co.cnz

16. Srpen, 2013